top of page

PLÜTO RETRO


Herkese merhaba;

27.04.2022 tarihinde Plüto S pozisyona geçti. Plüto’nun S pozisyonu ile devam edecek olan retro seyri, insanoğlunun 2023 ve 2026 arasında yaşanacak bazı konulara dair son kez uyarıldığı anlamına gelir. Özellikle belirtmekte fayda var ki; Plüto burç değiştirmeden yaptığı her geri hareketinde bizlere bazı konulara dair bir kere daha şans vermeyi deneyecek yani bir nevi son ikazlarını yapacak. Bu son derece ciddi bir husus olduğu için herkes kendi doğum haritalarında oğlak burcu nerede yerleşiyorsa kesinlikle buraya dair geri dönüşü olmayan sonlanmalar yaşayacaktır. Oğlak toprak grubu bir burçtur, yönetici gezegeni Satürn olduğu için satürnyen çalışır. 10. evi temsil eder, kariyeri dönüştürür. 10. evin karşıt evi 4. ev olduğu için aileyi, yuvayı, kökleri de ilgilendirir ve bu hususlarda da değişim ve dönüşümler yaşatır. Kökleri de temsil eder aynı zamanda, ailelerde bir çınarı temsil eden kişileri vurgular.


Plüto Oğlak burcundan çıkmadan tüm bu konu ve hususlarla gündemimizde kalmaya devam edecek ancak Kova burcuna geçtiğinde tüm bu konularda, istisnasız herkesin hayatında yenilikler yapacaktır. Bazı bireylerin veda etmesi, bazılarının dünyaya gözlerini açması da bu konular kapsamındadır ve bunlar her zaman dünya üzerinde varoluş gereği olmak zorunda olan şeylerdir. Fakat bazı dönemler çok fazla olur ve o dönemler de tarihe geçer. Plüto burç değiştiriyorsa, değiştirdiği burç konularında tarihi döngüler yaşatır ve şimdi Oğlak Kova konularında kadersel, tarihsel, döngüsel, uzun zamana damga vuracak olaylar yaşatacaktır. Toprakları sağlamlaştırabilmek, insanların kendini ait hissettiği topraklara ulaşabilmesi ve diğerlerinin de ulaşabilmesi için elinden geleni yapması gerekiyor. Çünkü bu dönem çok özel bir dönem. Plüto toprak grubunda, satürnyen bir burçta son turlarını atıyor ve geçeceği burç ise hava grubunda, yönetici gezegenlerinden birinin de Uranüs olduğu bir burç. Dolayısıyla uranyen etkilerin önünün alınamaz şekilde artacağı bir döneme doğru yaklaşıyoruz. Bu süreçte ise herkes ektiğini biçecek. Herkes kendi tutum ve davranışlarından, hal ve tavırlarından sorumlu olacak. Bireysel anlamda yaptıklarımız kolektife nasıl bir katkı sağlıyorsa o şekilde dönüşeceğiz. İçinde bulunduğumuz toplumla gerçekleşecek bu dönüşüm. Bu sebeple her ne olursa olsun, evet bu saha zor bir saha olabilir ama bizler bir şeyleri öğrenmeye ve bu sırada da duygularımızı yenmeye, onlar tarafından manipüle edilmeden bu öğrenimi deneyimlemeye geldik. Dolayısıyla bireysel ve kolektif olarak birbirlerimizin hakkını gözetmek zorunda olduğumuz, artık bundan hiçbir şekilde kaçışın olmadığı bir dönemdeyiz.


Herkes bunun için elinden geleni yapmalı, en hayırlı şekilde, en yüce niyetlerle yolunu oluşturmalı. Herkes birbirinin hakkına saygı duymalı, bunu her alanda tartışmasız yapmalı ve dengeyi korumalı. Özellikle belirtmek isterim ki sistem bundan sonra başka türlüsüne izin vermiyor. Herkes “Kelebek Etkisi” metaforunu sorgulamak zorunda artık. Bunu lafta değil eylemde yapmak zorunda hem de. Artık “Bana dokunmayan yılan bin yaşasın.” zihniyetinin tamamen çürüyeceği bir döneme ilerliyoruz, hepimiz kendimize ve insanlığa en yüksek katkı için canla başla çalışmalıyız. Sadece kendimizi değil, bütünü de düşünmeliyiz. Her ne istiyorsak bütünün hayrına niyet oluşturmalıyız ki zaten bizler o bütünün birer parçalarıyız. Zaten bütünün bir parçası olduğumuzu bilerek ilerlemek bu yolda bizlere çokça yardımcı olacaktır. Özetle Plüto’nun Oğlak burcunun son zamanlarında bizlere yaptığı uyarıları dikkate almalı ve adımlarımızı bu yönde atmalıyız. Bütüne katkı olması dileklerimle.


Benim ve bütünün en yüksek hayrına…

Nazan Gönültaş

127 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
Yazı: Blog2 Post
bottom of page