top of page

Merkürü Anlamak


Altta ki link, NASA Voyager Elektromanyetik Cihazı ile kaydedilmis, Merkür gezegeninin orjinal ses videosudur. Okumaya başlamadan önce dinlemenizi tavsiye ediyorum.

Retro(geri,geriye,tersine gibi anlamlara gelir).

Aslında gezegenler, geri gitmezler sadece gezegenlerin dönüş hızı dünyanın dönüş hızından daha yavaş bir hale gelir ve dünyadan bakılınca geri hareket ediyormuş algısına kapılırız.

Güneş ve Ay dışında tüm gezegenler, retro yapar.

Merkür yılda üç defa retro yapar. Retro hareketi yaklaşık üç hafta sürer, Ikizler(3.ev) ve Başak(6. ev) burçlarını yönetir.

Merkür gerilemeye başlamadan evvel 3 gün , geri hareket bitmeden de 3 gün boyunca ' s' durumunda yani durağan(stationary) pozisyonunda olur.

Doğasına girdigi gezegenden etkilenir, kavuşum yasadığı gezegenin doğasında davranabilir(taklitçidir) orb u 7 dir. Enerjisel olarak, aktif zeka, muhakeme kapasitesi ve İletişim konularinda başroldedir. Merkür Güneş ten 28 dereceden fazla uzaklaşamaz. Bunun anlamı Güneş yani kişiliğe(BEN), idrake hizmet etmesidir. Idrak de iletişim kurmadan olmaz, kendinizle olan iletişiminize dikkat çeker.

Günü çarşambadır, ticarette çarşamba günlerinin hareketli geçmesinin sebebidir. Babilde, Nabu olarak bilinir. En büyük özelliklerinden biri yağmuru çağırmasıydı, dolayısı ile bereketi de çağrıştırır. Ürünlerin çeşitlenmesini, doğanın yeşermesini haber verir. Sözlük anlamı da habercidir.

Her bir gezegen kendi yöneticisi oldugu konularda, hayati öneme sahiptir. Bunu hayatımızın her alanında hissedebiliriz. Merkür, her türlü iletişimde başı çeker. Retro hareketinde, mail' ler yanlış gidebilir, sözleşme ya da imza işlerinde aksaklıklar olabilir, posta, kargo, iletmek istediginiz mesaj ya gitmez ya geç gider ya da yanlış kişilere gider.

Merkür´ü retro olan kişiler ya da "S" olan kişiler, sorunları çözerken ya da size bir konuda cevap verirken daha ağır ve tutuk olabilirler. Aklın süzgecinden geçirmek isteyebilirler.

Merkür´ü retro olmayan kişiler ise leb demeden leblebiyi anlayabilirler. Cümlenin sonunu söyleyebilirler. Ayni anda bir cok konuya hakimiyet sağlayabilirler, siz daha bir konuyu bitirmemişken, o yeni konu hakkinda yol katetmiştir bile. Bu durum Merkürünüzün kaç derecede seyir ettiği ve Güneş'e uzaklığı ile belirginleşir.


Peki bu gezegenler neden yavaşlar?

Neden retro ihtiyacı duyar?

Retro hareketi sırasında, gezegenlerin enerjileri düşer ve bizi daha fazla dürtmeye başlarlar. Yönettiği konularda kısıtlamalar, zorluklar yaşamaya başlarız.

Retro yaparak bize anlatmak istediklerini, tekrar sunmaya başlarlar. Retro gezegenin yönettiği ev, burç ve konular, tepsidedir.

Geri giden gezegenin, ışığı azalır, yavaşlar, içe dönük olur, derine inmek ister... olayın köküne. Pluto doğasındadır... Derinden çözmek halletmek ister, üstü örtüldüğünde ise daha da korkunçlaşır.. Bir şeyi nihayi karara bağlamak ister ve arayi bulamazsa, içinde bulunduğunuz, dönüp durdugunuz çembere bir halka daha ekler. Konular, kişiler, mekanlar ve zaman değişir. Yaşadıklarınız değişmez. Form değiştirir. Sizin yaşadığınız, yağmurdu dolu oldu.... yine yaşayacaksınız....çözene kadar.

Gözünüzün üzerinde ki kaş ile iletişim kuruyorsanız, onu dahi etkiler.


Nasıl iletişim kuruyorsunuz ve size ne anlatmak istiyor. Bu süreç de bir çok eski sevgili de geri döner. Neden? adi üstünde eski çözülmemiş, halledilememiş, yarım kalmiş, dersi alınamamiş. Tamamla diye döndü. Ilişkide, hata olarak gördüğünüz neleri yapıyorsunuz size neyi hatırlatıyor.

Elektronik eşyalarınız bozuldu, ne anlatmaya çalışıyor ?


Bilgisayarınızda dosyalarınızı yedeklemediyseniz, size bunu hatırlatacaktır. Arabanıza yeteri kadar bakım yapmıyorsanız bunu da hatırlatacaktır. Eşinize, çocuğunuza, arkadaşınıza yeteri özeni göstermiyorsanız. iletişim sorununu çözmeye çalşımıyorsanız, bunu da hatırlatacaktır.

Merkürün glifinde, Venüs´den farklı olarak, tepesinde dualiteyi simgeleyen iki çift boynuzu andıran bir yapı vardır. Bu yapı hermafrodit yapıyı gösterir.


Merkür cinsiyet değiştiren kişilerin sembolüdür. Yunan mitolojsinde, Hermes ve Afroditin , hermafroditus adını taşıyan bir çocukları olur. Bu çocuğun hem vajina hem de penisi vardır. Hermafrodit terimi buradan gelir. Üstteki hilal erkekliği, alttaki artı işareti kadınlığı simgeler, her iki tarafta da birbirini dengeleyen bir cinsiyet bulunduğu varsayılır. Her durumda pratik çözümleri olabilir. Aklın ve zekanının, güzellik ve cazibenin merkezidir.

Gölge taraflari ise korkunç boyutlara ulaşabilir. Hile, hırsızlık, dedikodu, gevezelik, tutarsızlık, dinlememe, aşırı eleştirel, yapmacık, samimiyetsiz, kurnazlık, yalancı , fikirlerini dayatma.....

Merkür der ki; yol yakınken, firsat verilmişken dön, bak, düzelt ve yol al....


https://www.youtube.com/watch?v=HZhia2INbPw


Nazan Gönültas


Mutluyum!.. Çünkü yol yakınken dönüşlerim var…

Huzuruma şaşırmayın!.. Çünkü yarı yolda duranlardan, koşar adım gitmişliğim var…

Kızmayın aşktan caymışlığıma,Benim karşıdan tanımama gibi bir özrüm var… Gelsin hayat bildiği gibi, elinde ne varsa hayata dair. Ötesi hiç bir şey ya da vesair... Gerisi misafir!


Mevlana Celaleddin Rumi

13 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
Yazı: Blog2 Post
bottom of page